سجاد عرب عامری

برنامه نویس

فرانت اند

بک اند

اپلیکیشن موبایل

طراحی صفحات PWA

AGI,AMI

SERVER MANAGEMENT

Python

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

سجاد عرب عامری

برنامه نویس

فرانت اند

بک اند

اپلیکیشن موبایل

طراحی صفحات PWA

AGI,AMI

SERVER MANAGEMENT

Python

نوشته های بلاگ

صیانت از فضای مجازی به قیمت تعطیلی کسب و کارهای دیجیتال

۷ مرداد ۱۴۰۰ خبرهای ناگوار
صیانت از فضای مجازی به قیمت تعطیلی کسب و کارهای دیجیتال

چند روزی هست که زمزمه یه طرحی رو میشنوید که در اون به بسته شدن اینترنت یا ملی شدن اینترنت اشاره شده و داد همه رو در آورده.

این طرح چیه و قراره چه اتفاقی برای کاربران فضای مجازی اتفاق بیافته

چه سرویس هایی رو مورد هدف قرار میده؟

دید کلی این طرح به کلیه سرویس دهنده های خارجی از قبیل سرویس های پیام رسان ، جستجوگر ، مکان نما (نقشه) و سرویس هایی هستن که بیشتر از یک درصد پهنای باند کشور رو تشکیل میدن.

 

قراره چی بشه ؟

قرار تو این طرح همه سرویس دهنده های ایرانی و خارجی بیان و خودشون رو از فیلتری به نام درگاه مرزی در کنن که توی اون قرار هر اطلاعاتی که دولت ایران میخواد باید بهشون بدن یعنی در واقع توی سرویس های خارجی هم دیگه امنیت نخواهیم داشت؟

در صورت خرابکاری ، هک ، نفوذ یا هر چیز دیگه ای سرویس دهنده موظفه که اطلاعات شما رو به دولت ایران بده !

پس امنیت اطلاعات نداریم دیگه!

اگه سرویس های خارجی نیان پای قرارداد چی میشه؟

حالا اگر سرویس های گفته شده دلشون نخاد با دولت ایران قراردادی ببنده ، وزارت ارتباطات موظفه که با استفاده از تیم نرم افزاری خودش شروع کنه به نوشتن نسخه داخلی اون سرویس و یک سال هم زمان داره برای این کار و بعدش اون سایت یا به قول خودشون تارنما فیلتر خواهد شد

این به نظر من یعنی ما دو راه بیشتر نداریم

راه اول:

بریم سمت اینکه از یه راهی اینترنت رو بهش دسترسی داشته باشیم،یعنی خلاف قوانین ایران بعد از تصویب این طرح عمل کنیم.البته هنوز راه حلی برای این راه پیدا نکرم .

 

راه دوم:

اینکه با قوانین کنار بیایم و از اینترانتی که هست با سر بلندی استفاده کنیم و بگیم اینترنت ملی و سرویس های ملی خودمون رو استفاده میکنیم

چه مشکلاتی توی اینترانت گریبان گیر ماست؟

۱-نداشتن دانش کافی برای پیکر بندی و راه اندازی سرویس های ایرانی باعث میشه هر روز با کندی های سرویس های ایرانی رو به رو باشیم !

مثلا جستجوگر داخلی که سالهای گذشته طعمشو چشیدیم مواجه بشیم اولا اصلا هیچ کلمه ای توی نتایجش نداشت و یا اینکه اصلا باز نمیشد تازه اصلا باری روش نبود که با این سرعت پایین کار می کرد.

۲-عدم وجود زیرساخت مناسب برای راه اندازی سرویس های متنوع و پایان نافرجام سرویس ها پس از ورود افراد به سرویس های مورد نظر یعنی چی؟

یعنی وقتی سرویس های خارجی مسدود بشه مردمی که میخان استفاده کنن باید به سرویس های ایرانی روی بیارن و هیچ کدوم از سرویس دهنده های ما امکان سرویس دهی به همه کاربران رو نداره و سرویس دهنده از سرویس دهی در میاد!

۳-هزینه ای که بابت اینترانت میدیم حرامه به نظر من ، اگر قراره اینترنت ملی بشه دیگه به صرفه نیست که پول بدیم سرویس بخریم چون کاربردی نداره.

۴-عدم وجود آزادی بیان به دلیل کنترل های متعدد نهاد های دولتی به سیستم ها و سرویس های موجود باعث خفقان عمومی خواهد شد

 

نتیجه گیری

اگر این اتفاق در کشور عزیزمون بیافته من به شخصه دیگه امیدی به زندگی تو این فشار رو ندارم ، اینهمه سرویس های متعدد راه انداختیم و از اونها داریم کسب درآمد میکنیم و حالا این طرح تبری به تمامی اون سرویس ها خواهد زد و به یکباره ما به قرن گذشته شیفت خواهیم شد.صبح ها از ساعت ۷ تا ۱۳ و عصر ها از ۱۷ الی ۲۱ باید حجره رو باز کنیم و با اشتر خود در خیابان رفت و آمد کنیم

 

راه کنترل این فضا حذف اون نیست ، حذف این فضا یعنی حذف درآمد ۸ میلیون انسان که چندین سال برای این کار زحمت کشیدند و به اینجا رسیدند و به یکباره هیچ…

 

برچسب: